Anasayfa >> Güncel Haberler >> Güncel >> Mehmetçik Kut-ül Amare
Mehmetçik Kut-ül Amare

Mehmetçik Kut'ül Amare

 

Mehmetçik Kut'ül Amare 18 ocak 2018 TRT 1 Perşembe akşamı başlıyor.

 

Diriliş Ertuğrul Yapımcısı BOZDAĞ FİLİM tarafından hazırlanan Mehmetçik Kut'ül Amare dizisi TRT1 ekranlarında yayınlanacak. Kahraman askerlerimizin çöldeki sıcak kumlara kanı ile yazdığı destansı Kut’ül Amare Zaferi 18 ocak 2018'de izleyicisiyle buluşacak.

 

1916 yılında Osmanlı İmparatorluğu’nun Irak cephesinde İngilizleri bozguna uğrattığı son büyük zaferi olarak kayıtlara geçen Kut’ül Amare Kuşatması yeni sezonda TRT 1 ekranlarında yayınlanacak. Konya belediyesinin desteğiyle Konya’da kurulan dev platoda çekimleri yapılan tarihi proje zorluklar içinde kazanılan bu büyük zaferi anlatacak. Mehmetçiğin destansı mücadelesi ve imkansızlıklar içerisinde kazandığı bu büyük zaferi hepimize anlatacaktır.

 

Kut'ül Amare I. Dünya Savaşı’nın Irak Cephesi’nde, İtilaf Devletleri ile İttifak Devletleri arasında gerçekleşmiş bir kuşatma muharebesidir. 8.000 askerden oluşan İngiliz-Hint garnizonu Bağdat’ın 160 kilometre güneyinde Kut kasabasında Osmanlı ordusu tarafından kuşatıldı. 101 yıl önce 29 Nisan’da sonuçlanan kuşatma sonrasında İngilizlerin 6’sı general, 476’sı subay olmak üzere toplam 13 bin 309 askeri esir alındı. Bazı tarihi kaynaklara göre Osmanlı ordusunun Birinci Dünya Savaşı’nda, Çanakkale’den sonra en büyük zaferi olan Kut’ül Amare 1952 yılına kadar Türk Ordusu tarafından bayram olarak kutlanıyordu. Ne yazıkki 1952'den sonra bu büyük zafer unutuldu, unutturuldu...Ve şimdi yeniden gün yüzüne çıkmaya başladı.Mehmetçiğin destansı mücadelesini konu alan bu diziyi sakın kaçırmayın.


 

mehmetcik-kutul-amare-filmimehmetcik-kutul-amare-filmimehmetcik-kutul-amare-filmimehmetcik-kutul-amarede
Benzer Konular
Bora-12 Keskin Nişancı Tüfeği

JMK Bora-12 Keskin Nişancı Tüfeği MKE Üretti.
ATAK Helikopteri Teslim Edildi

2017 yılının son atak helikopteri teslim edildi.
Mehmetçik Kut-ül Amare

Mehmetçik Kut ül Amare Dizisi
Hakkimizda

heeysen hakkimizda sayfası
Sayfa Yorumları
* *
Sayfaya Yapılan Yorumlar
facebook hesabımız yotubehesabımız instagram hesabımız twitter.png googleplus adresimiz
Sitemizde Yayınlanan Programların Resmi Web Site Adreslerinin İndirme Linklerinden İndirip. Güvenle Bilgisayar Ve Cep Telefonlarınızda Kullanabilirsiniz. Bizlere İletişim Sayfasından Ulaşabilirsiniz. Sitemizin Tüm hakları saklıdır. ©2016-2018 İzinsiz Ve Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz Ve Yayınlanamaz.