Anasayfa >> Güncel Haberler >> Güncel >> ATAK Helikopteri Teslim Edildi
ATAK Helikopteri Teslim Edildi

27'inci Atak Helikopteri TSK 'ya Teslim Edildi.

 

2017 yılının son Atak Helikopter teslimatı aralı ayında teslim edildi.TSK envaterinde son teslimatla birlikte 27 adet Atak helikopteri oldu.

 

TAI tarafından 2004 yılında geliştirilmeye başlanan T-129 Taaruz ve taktik keşif helikopteri şimdiki adı ATAK helikopteri geliştirilmeye başlandı.Ankarada bulunan TAI tesislerinde üretilen atak helikopterleri dostta güven düşmana ise korku salıyor.Atak helikopterli son 2 yıldır aktif olarak terör oparasyonlarında kullanılıyor.

 

ATAK helikopterli tamamen yerli imkanlarla üretilen bir helikopterdir.TAI tarafından üretilen atak'lar ilk önce TSK ihtiyacını karşılamakla yükümlülerdir.TSK ihtiyacı fazlası ise dost ülkelere satışları, yani ihracatları yapılabilecektir.Özellikle AZERBAYCAN devleti atak helikopterleriyle çok yakından ilgilenmektedir.Azerbaycan ordusuna mensup pilotları atak helikopter için eğitmekteyiz.

 

ATAK Helikopterlerinin özellikleri

 

  • Dünyanın en gelişmiş silah sistemlerine ve kapasitesine sahiptir.
  • Atak helikopterleri üzerlerinde 8 adet güdümlü anti tank füzesi UMTAS (yerli üretim füzelerimiz) taşımaktadır.
  • Ve 12 adet güdümlü cirit füzesi (yerli füzemiz), 2 adet stinger füzesi (ithal gelen füze), ve 500 Adet top mermisi taşımaktadır.
  • TAI, Kara Kuvvetleri Komutanlığına toplamda 59 adet Atak helikopteri teslim edecek.
  • Ayrıca devletimizin diğer kurumları polis teşkilatı ve jandarma genel komutanlığıda atak helikopterinden istemektedir.
  • Atak helikopteri bulunduğumuz yıl itaberi ile dünyada rakibi olmayan bir savaş helikopteridir.Çok silah taşıma kapasite ve arkaya, öne manevra kabiliyeti sayesinde eşi benzeri yoktur.Bakanlar kurulu kararı ile dost ülkelerede satışları gerçekleşecektir.
  • Atak helikopteri ile ilgilenen devletler başta azerbaycan olmak üzere, pakistan, suudi arabistan, katar, kazakistan, türkmenistan, ve diğer türki devletleri istemektedir.
  • Avrupa devletlerindende isteyenler olduğu bilinmektedir.
  • Atak 2 helikopterleri için çalışmaların başladığı bilinmektedir.


 

atak-helikopteri-logosuatak-helikopteri-yakin-gorunumatak-helikopteri-fuzeleriatak-helikopteri-resimmi
Benzer Konular
Bora-12 Keskin Nişancı Tüfeği

JMK Bora-12 Keskin Nişancı Tüfeği MKE Üretti.
ATAK Helikopteri Teslim Edildi

2017 yılının son atak helikopteri teslim edildi.
Mehmetçik Kut-ül Amare

Mehmetçik Kut ül Amare Dizisi
Hakkimizda

heeysen hakkimizda sayfası
Sayfa Yorumları
* *
Sayfaya Yapılan Yorumlar
facebook hesabımız yotubehesabımız instagram hesabımız twitter.png googleplus adresimiz
Sitemizde Yayınlanan Programların Resmi Web Site Adreslerinin İndirme Linklerinden İndirip. Güvenle Bilgisayar Ve Cep Telefonlarınızda Kullanabilirsiniz. Bizlere İletişim Sayfasından Ulaşabilirsiniz. Sitemizin Tüm hakları saklıdır. ©2016-2018 İzinsiz Ve Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz Ve Yayınlanamaz.